Zasady korzystania z obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie” w lasach komunalnych Jeleniej Góry

 1. Gospodarzem terenu jest Prezydent Jeleniej Góry
 2. Obszar programu „Zanocuj w lesie” oznaczony jest na mapie  lasów komunalnych znajdującej się na stronie mpgk.jgora.pl w zakładce lasy komunalne oraz ograniczony jest charakterystycznymi punktami tj. drogami zgodnie z załączoną mapą. W ternie obszar ten jest oznaczony potrójną linią poziomą na drzewach granicznych i punktach stałych np. kamieniach. Na ten cel przeznaczyliśmy obszar o powierzchni ok. 5 ha znajdujący się na  południowo wschodnim  zboczu góry SIODŁO / 454mnpm/ w obrębie ewidencyjnym  28 Ne oddziały leśne 16 a,b,c. Chcąc sprawdzić położenie obszaru objętego program skorzystaj z aplikacji m BDL Android. Obszar położony jest w Kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Borowego Jaru w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
 3. Możesz tutaj bezpłatnie zanocować – odpocząć , lecz pamiętaj, bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz do wypoczynku nie może ono niszczyć drzew, krzewóworaz runa leśnego.
 4. W tym miejscu może nocować maksymalnie pięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Prosimy jednak o powiadomienie nas o tym wysyłając maila do leśniczego na adres jerzy.chitro@mpgk.jgora.pl lub marcin.gerus@mpgk.jgora.pl .
 5. Noclegi powyżej limitu osób i czasu określonego w pkt.4 należy każdorazowo zgłosić na  powyższe adresy nie później niż dwa dni robocze przed planowanymi  noclegami podając :
  • imię i nazwisko zgłaszającego
  • telefon kontaktowy
  • liczbę nocy / daty / oraz liczbę osób
 6. Jeśli zamierzasz nocować  w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, płachty biwakowej, a w przypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby zrobić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. 
 7. Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na stronie mpgk.jgora.pl czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu np. z powodu zagrożenia pożarowego.  
 8. Sprawdź prognozę pogody  dla obszaru na który się wybierasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o własne bezpieczeństwo zrezygnuj z pobytu w lesie.
 9. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym użytkownikiem lasu. Są tu też inni np. rowerzyści czy piesi turyści. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Bądź widoczny, używaj sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach ora zostaw w nocy, widoczne z daleka zapalone elektryczne światło.
 10. Pozyskanie drewna i innych materiałów np. do budowy konstrukcji obozowych jest zabronione.
 11. Na obszarze lasów komunalnych obowiązuje całkowity zakaz używanie otwartego ognia.
 12. Na wyznaczonym obszarze możesz używać kuchenek gazowych pod stałym nadzorem gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru.
 13. Wjeżdżanie do lasu pojazdem silnikowym czy zaprzęgowym jest zabronione. Pozostaw swój pojazd na pobliskim parkingu znajdującym się przy ulicy Jana III Sobieskiego.
 14. Możesz pozyskiwać owoce runa leśnego i grzyby na własny użytek. Zanim je pozyskasz, upewnij się, że są jadalne i nie podlegają ochronie gatunkowej.
 15. Weź z domu worek na odpadki i po biwakowaniu zabierz je ze sobą. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci.
 16. Zachęcamy Cię, abyś do przechowywania przyniesionych do lasu produktów, posiłków i napojów używał pudełek wielokrotnego użytku.
 17. Nie wyrzucaj pozostałości jedzenia, które przyniosłeś ze sobą. Mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom.
 18. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. Ogranicz używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne np. chusteczek nawilżonych.
 19. Jeżeli zabierasz ze sobą swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na  smyczy.
 20. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj od nich odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić.
 21. W razie zagrożenia zdrowia i życia powiadom odpowiadanie służby ratownicze.
 22. Przebywając na terenie lasu i parku krajobrazowego pamiętaj, że jest to obszar objęty ochroną. Szanuj środowisko naturalne:
  • nie śmieć
  • nie hałasuj
  • nie niszcz tworów przyrody ożywionej i nieożywionej.
 23. Niniejszy regulamin nawiązuje do tych samych zasad jakie obowiązują w Lasach Państwowych.

Życzymy miłego pobytu

Wyszukaj termin odbioru odpadów

Wyszukiwarka terminu odbioru odpadów jest uzupełniana. Skorzystaj z harmonogramu odbioru odpadów dostepnego w sekcji Dokumenty do pobrania